מה זה גלריה?

ההגדרה הפורמלית של גלריה היא קומת ביניים שמתאפיינת בכך שהיא פתוחה חלקית ביחס לרצפה של החלל ושהשטח שלה לא חורג משטח הבניין. בפועל אנחנו משתמשים במונח גלריה כדי לתאר משטח שמחלק חלל גבוה במיוחד לשתי קומות. ישנן גלריות ארעיות באופיין, אחרות הן קבועות למחצה וישנן גם קומות ביניים קבועות. ניתן למצוא גלריות הן בחללים תעשייתיים והן במבנים המשמשים למגורים. באופן כללי, קומת הביניים עשויה לשרת מגוון רחב של צרכים. בחלק מהמקרים הגלריה היא יחסית נמוכה, כלומר המרחק בין רצפת הגלריה לבין תקרת החלל כולו נמוך מהסטנדרט המקובל בחדרי מגורים ובמרחבים תעשייתיים. עוד כדאי לדעת שבדרך כלל קומת הביניים לא נספרת ביחד עם שאר קומות המבנה.

בכל מדינה ישנם תקנים אחרים לגבי שטח הגלריה המקסימלי, המרחק המינימלי בין רצפת הגלריה לתקרה והחומרים שמהם מיוצר המשטח שמהווה קומת ביניים. כמו כן ניתן להתקין יותר מגלריה אחת בכל חלל. זוהי אופציה שהופכת לרווחת יותר ויותר בבנייה המודרנית, ועל כן, על כל קבלן ואיש מקצוע בתחום להכיר את יתרונותיה, ולהבין כיצד מיישמים אותם באופן המשתלם ביותר עבור כל סוגי הפרויקטים.

היתרונות של קומת גלריה

קומת ביניים עשויה למלא כאמור מגוון רחב של צרכים. היתרון העיקרי של גלריה הוא ניצול מיטבי של חלל מסוים, בין אם מדובר על חלק מדירת מגורים ובין אם מדובר על אולם שהוא חלק ממפעל או כל עסק אחר. בהקשר זה כדאי לזכור שהמציאות הנדל”נית בארץ מובילה לכך ששטח הינו משאב יקר ערך במיוחד, ועלותו של כל מטר מרובע הינה גבוהה להפליא. מגדילה משמעותית את אפשרויות השימוש בשטח מסוים ואת היכולת למצות אותו, שכן לרשות בעל המפעל למשל עומדת לא רק הרצפה אלא גם קומת הביניים שהתווספה.  עוד יתרון של קומת הביניים הוא הגמישות התפעולית שמתאפשרת בזכות השטח הנוסף, ובפרט כך הדבר כשמדובר על גלריה קבועה למחצה שניתן להזיזה בקלות ובפשטות למקומות אחרים בעסק.
במסגרת בנייה למגורים, קומת גלריה מקנה לנו את היכולת להפוך מרחב גדול ובעיקר גבוה לאישי יותר, זאת באמצעות חלוקה של מימד הגובה אשר יוצר מעין קומה פנימית נוספת.
גם בפן הכלכלי יש לקומת ביניים יתרון משמעותי על פני חלופות אחרות: עלות בניית גלריה תהיה ברוב רובם של המקרים נמוכה במידה ניכרת ביחס לשכירת שטח נוסף או מעבר למקום אחר ששטחו  גדול יותר, כך שזוהי האפשרות המשתלמת ביותר להתרחב מבלי להידרש להוצאות רבות ולהשקעת אנרגיות יקרות ערך.

השימושים השונים של גלריה לעסק

ישנם שלושה סוגי שימושים לגלריה בעסקים: גלריה לאחסנה המהווה שטח אחסון, לטובת משרד וכאזור תצוגה שמגיעים אליו גם לקוחות.
גלריה לאחסנה  –
בדרך כלל גלריות מסוג זה מתאפיינות בכושר נשיאה משמעותי, כך שניתן יהיה לאחסן בהן גם פריטים כבדי משקל. הדגש החשוב ביותר בגלריה מסוג זה הוא חישוב העומסים, והמשקל הנדרש על כל מ”ר על מנת להבטיח את יציבות הגלריה ואמידותה. כמו כן קיימת חשיבות ליצירת גישה נוחה למלגזות, עגלות ומכשירי נשיאה. אין ספק כי בגלריות מסוג זה נדרשת הקפדה רבה על הפן הבטיחותי, כולל עמידות לאש.
גלריה למשרד –
גלריה למשרד תהיה כמעט תמיד לא “רק” פרקטית אלא גם אסתטית, כדי להבטיח סביבת עבודה מטופחת ונעימה. הפן הבטיחותי הופך לחשוב אף יותר בשל הנוכחות המתמדת של עובדים בקומה זו, ובדרך כלל קומת הביניים תכלול גם קירות כדי להעניק לעובדים פרטיות ובידוד מיטבי מרעש.
גלריה שמגיעים אליה לקוחות –
סוג אחר של קומת גלריה בעסק הוא כאמור כזו שלא רק העובדים פוקדים אותה או נמצאים בה באופן קבוע, אלא גם הלקוחות מגיעים אליה. במקרים אלה יש לשים דגש רב יותר על המדרגות המובילות לקומת הביניים, על המעקות שתוחמים את המערכת ועל האסתטיקה והבטיחות של הגלריה.

יישום קומת ביניים

בניית קומת ביניים מושפעת באופן טבעי מהסוג הספציפי שלה. מתוך כל אותם השימושים האפשריים, מגודל הגלריה הדרושה, מגובהה ומכושר הנשיאה המבוקש.

דרך מתקדמת ומשתלמת במיוחד ליצור קומת גלריה היא על בסיס לוחות STRONG-FLOOR. לוחות אלה, שמבוססים על MGO (מלט מגנזיום), מהווים תשתית רצפה אידילית לכל סוגי החיפויים. את הלוחות ניתן להניח על מסגרת פלדה או מסגרת עץ אשר באה במידות מוכנות מבעוד מועד. ההרכבה של קונסטרוקציה זאת היא פשוטה, מודולרית, ומאפשרת הרכבה ופירוק במהירות ובקלות באמצעות ברגים וללא כל צורך בריתוכים. התוצאה: גלריה לעסק שהיא פרקטית, משתלמת בהיבט הכלכלי ועמידה.

תפריט נגישות

התחל שיחה
צריך עזרה?
STB חדשנות בבניה -
נשמח לעזור בכל שאלה