גלריה מפלדה VS גלריה מעץ

גלריה, כלומר קומת ביניים שמאפשרת ניצול יעיל במיוחד של חלל קיים, הפכה בשנים האחרונות לאופציה נפוצה מאוד. ניתן לראות יותר ויותר גלריות במבנים תעשייתיים, בחללים מסחריים, כרצפה כפולה במשרדים וגם במרחבי המגורים ישנה תועלת בלתי מבוטלת לבניית גלריה. באופן טבעי אחת ההחלטות החשובות ביותר כשמתכננים גלריה היא מהו החומר שממנו תיוצר הרצפה החדשה. שתי האפשרויות העיקריות הן גלריה מעץ וגלריה מפלדה – ובעמוד זה תמצאו השוואה מקיפה ביניהן, כך שתוכלו לדעת מהי הבחירה הנכונה ביותר עבורכם.

גלריה מעץ: מראה שובה לב ואווירה חמימה, אבל…

במקרים רבים השיקול הראשון שמושך את תשומת הלב שלנו כשאנחנו מתלבטים בין גלריה מפלדה לבין גלריה מעץ הוא המראה של כל סוג גלריה. אנחנו חיים בעידן שבו לפן האסתטי חשיבות רבה ותרומה בלתי מבוטלת לאיכות החיים שלנו, והעדפת פריטים מעוצבים ושובי לב הינה מתבקשת.
בהתאם עץ הוא חומר גלם פופולרי למגוון רחב של מטרות. הוא יוצר תחושת יוקרה ובה בעת משרה סביבו חמימות נעימה, בנוסף הוא מייצר חיבור מוצלח עם הסביבה ועם הטבע וכמו כן נעים לדרוך על רצפה מעץ. חלק מסוגי העץ גם מייצרים בידוד תרמי טוב.
מצד שני, חובה לקחת בחשבון גם את החסרונות של העץ, ובהתאם גם של גלריות מעץ. החיסרון הבולט ביותר הוא שמדובר בחומר גלם דליק, ועוד חסרונות משמעותיים בהקשר של בחירת חומר גלם לבניית גלריה הם הרגישות של העץ לרטיבות ולחרקים שעלולים להיות מזיקים. אמנם ניתן להגן על עץ באפקטיביות רבה יחסית באמצעות תחזוקה נכונה, אולם גם הצורך בהשקעה בתחזוקת רצפת עץ הוא חיסרון מסוים.

גלריה מפלדה: בטיחות מרבית, עמידות מרשימה, פרקטיות גבוהה – ואפשרויות עיצוב מגוונות

אם בעבר נהנו רצפות העץ מבלעדיות כמעט מלאה, הרי שהשתכללות הטכנולוגיות ופיתוח פתרונות הבנייה המתקדמים יצרו מתחרה של ממש: גלריות מפלדה. בפרט מומלצות האופציות של לוחות פייברצמנט ולוחות מגנזיום (MGO). ישנם הבדלים מסוימים בין שני סוגי לוחות אלו, אך גם מכנה משותף נרחב ולכן כדאי קודם כל להבין מהם היתרונות המשמעותיים של גלריה מפלדה.

רצפה לא דליקה

עץ הוא כאמור חומר גלם יפה שמהווה בסיס לעיצוב מודרני, מרשים וחמים, אבל אליה וקוץ בה – עץ הוא חומר דליק מאוד. לוחות פייברצמנט ולוחות מגנזיום לעומת זאת עומדים בתקנים הישראלים העדכניים לגבי אש והם אינם דליקים: בהתאם לת”י 755, לוחות אלה מדורגים ברמה A1 שהיא הגבוהה ביותר הקיימת. בהקשר זה חשוב להבהיר כי על סמך תקנות התכנון והבנייה רצפת יציע (כמו גם המדרגות המובילות אליו והמעקה) חייבים להיבנות מחומרים שאינם דליקים, וזאת על סמך התקן הנ”ל.

עמידות בפני רטיבות ומזיקים

החיסרון השני העיקרי של גלריה מעץ הוא כאמור רגישות למים ולחרקים שעלולים להיות מזיקים, כשהתוצאה היא ריקבון או התעוותות של הלוחות. לוחות פייבר צמנט, לוחות מגנזיום ורצפה המיוצרת על ידי יציקת בטון רזה לגלריה מספקים מענה אפקטיבי גם לכך, שכן מדובר בחומרי גלם שגם לא מהווים אטרקציה עבור חרקים וגם לא עלולים להיפגע מנוכחות של מים (ובהתאם ניתן להתקין גלריה שכזו גם בסביבה שמוגדרת כרטובה).

מגוון אפשרויות חיפוי

עוד יתרון משמעותי של גלריות מפלדה הוא המגוון הרחב של אפשרויות החיפוי של לוחות הפייברצמנט ולוחות ה-MGO. בין השאר תוכלו להדביק על לוחות אלה פרקטים, אריחי קרמיקה ושיש, וכן ניתן לצבוע אותם בכל גוון שתרצו ובכך להקנות לכל חלל, פרטי או מסחרי, את המראה המחמיא ביותר האפשרי.

בעידן הנוכחי, שבו אין כמעט מי שלא מבין עד כמה חשוב לצמצם את הפגיעה בסביבה, מומלץ לקחת בחשבון במסגרת כל החלטה חשובה גם את השיקול האקולוגי. לוחות פייברצמנט ולוחות מלט מגנזיום הינם לוחות ידידותיים לסביבה, הן מבחינת אופן הייצור שלהם והן מבחינת השינוע וההתקנה שלהם (ובפרט לוחות MGO בזכות משקלם הקל). כמו כן ניתן לפרק ולהרכיב מחדש בקלות גלריה מפלדה, וגם ל-ReUse, אחד הצעדים החשובים בדרך לצמצום השפעתנו השלילית על כדור הארץ, תרומה של ממש לכדאיות הבחירה באופציה זו.

מה עוד חשוב לדעת על גלריות מפלדה?

מאחר שגלריה מפלדה נהנית כאמור מיתרונות מובהקים על פני האופציה של גלריה מעץ, כדאי להתעמק עוד קצת בהבדלים שבין לוחות פייברצמנט ולוחות MGO, וכן בדגשים העיקריים של השימוש בפתרונות בנייה מתקדמים אלה.
ההבדל העיקרי הוא המשקל – לוח מלט מגנזיום הינו קל משקל בהשוואה ללוח פייברצמנט (17 ק”ג למ”ר, לעומת כ-25 ק”ג למ”ר). בנוסף קל יותר לעבוד איתו, כשכל מה שצריך הוא כלי נגרות מכניים (חיתוך לוחות פייברצמנט נעשה באמצעות דיסק יהלום). יתרון שלישי הוא שללוחות MGO איכותיים כמו לוח STRONGFLOOR יש גם יכולת בידוד אקוסטי טובה מאוד.
בניית גלריית פלדה עם לוח פייברצמנט או לוח STRONGFLOOR מחייבת תכנון מדויק שבין השאר לוקח בחשבון את מטרת הקמת הרצפה ואת העומס שיהיה עליה לשאת. STB מעניקה ללקוחותיה בנוסף ללוחות האיכותיים גם ייעוץ יקר ערך.

תפריט נגישות

התחל שיחה
צריך עזרה?
STB חדשנות בבניה -
נשמח לעזור בכל שאלה