בנייה ירוקה

מפתח הבניה הירוקה נמצא בידיים שלנו. הבניה הירוקה מתחילה כבר בשלב התכנון ועוד הרבה לפני שמתחילים ליצור ולהקים בניינים או שכונות. יש להתחשב בתנאי האקלים והסביבה, אדריכלות המתחשבת בצורכי המשתמש ודואגת לרווחתו, מחשבה ושימוש בידע וטכנולוגיות מקיימות וצריכת משאבים מושכלת.

מבנים ובניינים מהווים גורם גדול מאוד לזיהום אוויר תוך כדי פליטת חומרים לאוויר וצריכה של משאבים שונים של טבע ואנרגיה. הבנייה הירוקה או בנייה בת קיימא, מסייעת לצמצם את השפעת המבנים על הסביבה על ידי שימוש בידע נרחב ובטכנולוגיות חדשות כמו טכנולוגיות הבנייה החכמה שלנו, כל זאת בכדי ליצור סביבה ירוקה העונה על צרכי הדור הנוכחי מבלי לפגוע ביכולות הדורות הבאים לספק את צורכיהם.

בנייה ירוקה היא גישה מערכתית כוללת לתכנון, לבנייה ולתפעול של בתים במטרה לחסוך אנרגיה, מים וחומרי גלם, המיושמת משלב התכנון המוקדם ועד למגורים בבית.

כשמתחילים בפרויקט של מבנה ירוק לא אחת יש להתייחס למספר מרכיבים, ביניהם: בבחירת אתר הפרויקט, צפיפות הבנייה המתוכננת, חסכון באנרגיה, חסכון בשימוש במים, טיפול במי שופכין וביוב, פיתוח השטחים החומים או הירוקים שמסביב לאתר, אקולוגיה, שימוש בחומרים ירוקים בבנייה, ניהול אתר הבנייה ואיכות הבניין עבור דייריו וכחלק מכך, הפנייה לאור טבעי, נוף, אוורור החללים הפנימיים ועוד.

מהם הפרמטרים לבנייה ירוקה אם כך?

שימור משאבים טבעיים.
הקטנת הפגיעה בסביבה.
הגדלת היעילות האנרגטית של המבנה.
שיפור תנאי המחייה והרווחה במבנה.

בכדי להצליח ולעמוד בתנאי הבנייה הירוקה, נעשה שימוש במספר אסטרטגיות, כלהלן:

בידוד תרמי יעיל של הגג, הקירות והחלונות ע”י שימוש בלוחות קיר מבודדים.
ניצול מסה תרמית ובידוד תרמי לחסכון באנרגיה לצורך חימום /קירור.
תכנון יעיל וחסכוני של השטח בבית וניצולו.
תכנון נבון של צורת הבית וכיוון העמדתו לניצול של אור טבעי, אוורור טבעי ואנרגיית השמש, חיפוי אדמה וכו’.
מיקום הבית ותכנון הפיתוח והנוף סביבו באופן שיאפשר ניצול מרבי של מי נגר עילי להשקיה או להחדרה למי התהום ויבטיח שילובו בנוף, תוך מזעור היקף עבודות העפר (חפירה או מילוי).
שימוש באביזרים חסכי מים ואנרגיה.
שימוש במקורות אנרגיה נקיים (רוח, שמש).
מחזור פסולת, מים “אפורים” ומי ביוב.
בחירה מדוקדקת של חומרי בניה בהתאם לתכונות המפורטות להלן .
חומרי בניה שייצורם דורש מעט אנרגיה
חומרי בניה שאינם מתכלים (חציר, עץ וכו’), או שניתנים למחזור, או שכוללים מרכיבים ממוחזרים
חומרי בניה מקומיים חומרי בניה בעלי קיים ארוך שעלות תחזוקתם נמוכה
חומרים שאינם גורמים לפליטת גזים רעילים לאוויר
ניצול יעיל של חומרי הבנייה להקטנת כמות פסולת הבניין.
מזעור הפגיעה בסביבה.
יעילות תחבורתית לדיירים.

מטרת העל של הבנייה הירוקה היא יצירת סביבת מגורים בריאה ונוחה תוך הימנעות מפגיעה במשאבים טבעיים מתכלים ובאיכות הסביבה. בנייה ירוקה מוצלחת היא כזאת אשר מצליחה להתחשב בשימוש בחומרים ידידותיים לסביבה ובחומרים ממוחזרים ותכנון המבנה והשכונה שיאפשר חיסכון מקסימלי באנרגיה.

הבנייה הירוקה בסופו של דבר נועדה להקל הן על הדיירים המשתמשים בבתים והן על הקבלנים הבונים אותם, על ידי הקטנת הצריכה של משאבים ושיפור תנאי המגורים בבתים.

תפריט נגישות

התחל שיחה
צריך עזרה?
STB חדשנות בבניה -
נשמח לעזור בכל שאלה