אלמנטים בתכנון ובבניית גלריה איכותית

עם ההתפתחות המהירה של המסחר המקוון והצמיחה החיובית הכלכלית בשוק העולמי, מחסנים, מרכזים לוגיסטיים ומפעלים הגיעו לניצול מקסימלי של השטחים השמישים במבנה ולתפוקה מקסימלית של כל כוח האדם והמפעל. מיקסום השטח השמיש כולל ניצול מלא של נפח המבנה כולו ולא רק השימוש בשטח הרצפה, כלומר, התייחסות לאלמנט הגובה של המבנה. רוב מבני התעשייה בישראל כיום הינם מבנים פתוחים בעלי חלל גבוה- האנגרים. במבנים רבים גובה המבנה נשאר בלתי מנוצל ומביא להפסד שטח הדרוש עבור אחסון נוסף, הקמת משרדים, שטחי עבודה נוספים וכדומה.

ההבנה על ידי החברה כי ניתן ליצור שטחים נוספים, גם במבנה קיים, והרצון לניצול אלמנט הגובה במבנה, הם אלו שהביאו לדרישה לבניית גלריות ומשטחי עבודה מעל לגובה הרצפה הקיימת ובכך להגדיל את השטח השמיש.

הבנת הצורך הינו הצעד הראשון בכל התהליך, אך לא ניתן להתעלם מנושא ההתאמה ובחירת הגלריה הנכונה למבנה ולא רק מהמובנים הגיאומטריים. לפני בניית הגלריה יש לקחת בחשבון את כל הפרמטרים המשפיעים ולאפיין את הגלריה בהתאמה מלאה לדרישות החברה וצרכי העבודה. כמו כן, יש לעמוד בקו ישר עם היכולות הקונסטרוקטיביות של המבנה הקיים ודרישות הרשויות המקומיות, לרבות דרישות הכבאות. בעת אפיון הגלריה על החברה לקחת בחשבון את הפרמטרים שלבסוף יקבעו את כושר הנשיאה של הגלריה, יציבותה, הגמר הסופי של האלמנטים וסוג המדרך המותקן. את אפיון הגלריה החברה תעשה בעזרת המידע אשר יינתן על ידי יצרן/ ספק הגלריה. ככל שהמידע רב יותר כך החברה תוכל לקבל את ההחלטות הנכונות על סמך השפעות הפרמטרים על האיכות, המחיר והפונקציונליות של המוצר. ספק גלריות טוב צריך לדעת להעביר את המידע בצורה הברורה ביותר כך שהמשתמש יוכל להבין את התמונה הרחבה כיצד הפרמטרים הבונים את אפיון הגלריה משפיעים על איכות, עלות ופונקציונליות כך שיעמדו בקנה אחד יחד עם שביעות רצונו של המשתמש.

מטרת כתבה זו היא להציג את הטווח המלא של הגורמים שיש לקחת בחשבון בעת תכנון וייצור הגלריה על מנת שזו תהיה איכותית בעיני המשתמש. אלמנטי הגלריה אשר נקבעים בזמן התכנון, כגון עובי לוחות המדרך או המרווח בין עמודי הגלריה יכולים להשפיע רבות על העלויות ועל השימוש בגלריה. על הספק להציג בפני המשתמש, בזמן התכנון, את ההבדלים בין בחירת אלמנט כזה או אחר ואין להניח כי המשתמש יודע את המידע מראש ומודע לו בזמן האפיון, דבר אשר אינו תמיד קורה.

בהמשך כתבה זו יוסברו גורמי המפתח שיש לקחת בחשבון כאשר דנים בהתקנת גלריה. רוב יצרני הגלריות לא יציגו את הגורמים הללו, או באם יציגו את הגורמים, המשתמש עלול להתעלם מהם בעקבות חוסר ידע בנושא או מתוך הסתכלות ספציפית ללא התייחסות רחבה לכלל גורמים המשפיעים אחד על השני. כך או כך גורמים אלו חשובים ויש לשים עליהם דגש ולקחתם בחשבון כאשר מזמינים גלריה.

כושר נשיאה של העמודים

מטרת הגלריה הינה לאפשר למשתמש להפיק תועלת מגובה המבנה, אך יחד עם זאת, אף אחד אינו מעוניין לוותר על השטח שמתחת לגלריה בעקבות קביעת מספר עמודים גדול או מפתחים קטנים אשר מצד אחד תורמים ליציבות הגלריה, אך מצד שני עלולים ליצור הפרעות בשטח ו/או לגרום להגבלת חופש התנועה, בעיקר של כלים נוסעים. לכן יצרני גלריה, לרוב, יחפשו את מספר העמודים המינימלי אשר יתן מענה לשני הצדדים. מה שיצרני גלריות לא תמיד יציינו בפני המשתמש היא העבודה כי הקטנת מספר העמודים ו/או הגדלת המפתחים תביא להגדלת העומס הקיים על כל עמוד, דבר שעלול להביא להגדלת חתך העמוד והגדלת פלטות הבסיס. הגדלת האלמנטים לקבלת העומסים שנוצרו עלולים להביא לעלויות גבוהות יותר ולכן יש לקחת בחשבון את השקלול המלא של עלות מול תועלת, כאשר מקטינים את כמות עמודים, ולא רק בהתייחסות לפונקציונליות הגלריה. על היצרן להציג בפני המשתמש, בזמן התכנון העקרוני ואפיון הגלריה, נושא זה, להדגיש כי הקטנת מספר עמודים והגדלת המפתחים עלולה להביא להגדלת העלויות ולהגיע איתו אל “עמק השווה” בכל הקשור לעלות מול תועלת. יש להדגיש בפני המשתמש את העומסים המותרים של הגלריה וכושר הנשיאה המקסימלי של כל אלמנט שמעבר לכך יביאו להגדלתם. כמו כן, יצרן טוב יידע את העומס הדרוש ללקוח על פי התקנים הרלוונטיים, על מנת שהמשתמש לא “יגזים” בדרישות כושר הנשיאה של הגלריה. הצגת יכולות הנשיאה של הגלריה בפני המשתמש תביא אותו להחלטה נכונה בנוגע לקביעת כמות העמודים ו/או גודל המפתחים. יש לציין שקיימת חשיבות בקביעת גורמים אלו עוד בזמן התכנון העקרוני, שכן העלות הסופית של הגלריה מתבססת על קביעות אלו ומביאה להצעת מחיר מדויקת יותר ובכך מקטינה “הפתעות” למשתמש.

עובי משטח הדריכה

אחד הגורמים שלא שמים עליו מספיק דגש הינו עובי משטח הדריכה. בחירת עובי משטח הדריכה משפיע מאוד על הרגשת היציבות בזמן עבודה על הגלריה, ועל כן בעל חשיבות רבה. כאשר ספק הגלריה יתן את הצעת המחיר למשתמש היא לרוב תכלול מדרך אשר עומד בדרישות העומס שהמשתמש הגדיר מבחינת יכולת הנשיאה שלו, אך לא תמיד מספיק למתן מענה לתזוזות בחלקה העליון של הגלריה. מומלץ ואף כדאי לבחון ולשאול את יצרן הגלריה אם עובי המשטח לא רק יודע לעמוד בעומסים, אלא, יודע גם לרסן את התזוזות ולתת מענה להרגשת יציבות המשתמש. החשיבות במבנה בעל הרגשה יציבה עולה כאשר מדובר בהקמת הגלריה לצורך בניית משרדים, עבודה במשך שעות ממושכות על גבי משטח שאינו בעל הרגשה יציבה עלולה להביא לתחושה לא נעימה עבור המשתמש שמגיעה עד לכדי סחרחורות. המטרה היא לגרום למשתמש להרגיש כי הוא עובד על משטח יציב ובטוח. הבעייתיות בנושא זה היא העובדה כי המשתמש ירגיש את חוסר היציבות רק לאחר התקנה מלאה של הגלריה, כאשר כבר מאוחר מידי, לכן כבר משלב האפיון יש לתת דגש על הנושא.

השמת רצועות תומכות

כאשר אפיון הגלריה מוגדר עבור עומסים גדולים, כגון ציוד בתעשייה כבדה מאוד, היצרן פונה ליישום רצועות תומכות כפתרון לחלוקה נכונה לעומסים ולהגדלת יציבות הגלריה. יישום רצועות תומכות יכול להתבצע במספר אופנים. שני האופנים הנפוצים ביותר הם אלכסונים ורצועות ברך.

רצועות ברך– מעובדות גם כן מפלדה כשאר האלמנטים הגלריה. מקובעות בצד אחד ברבע העליון של העמוד ובצידן האחר מקובעות באלכסון לקורה בחלקה העליון בקרבה לפינת הגלריה. אלכסונים- כשמם כן הם, שני אלמנטים מפלדה בעלי חתך קטן אשר חולפים אחד מעל השני במרכז. צד אחד של אלכסון יחובר לגלריה בקצה העליון של עמוד או קורה, צד שני יחובר בקצה התחתון של העמוד או הקורה. ניתן ליישם את האלכסונים בצורה אנכית או אופקית כתלות בצורך. כאשר מיישמים את האלכסונים הצורה אנכית, אמנם האלמנטים מקנים יציבות רבה לגלריה אך גם חוסמים גישה נוחה לשטח מתחת הגלריה.

גורם המפתח שיש לקחת בחשבון כאשר מתכננים את הרצועות התומכות הוא מיקום התומכות, צורך אדריכלי אל מול הצורך ההנדסי, שכן תכנון ללא תשומת לב עלול למנוע גישה לחלל התחתון ולהשפיע על זרימת העבודה. נהוג להשתמש ברצועות מחזקות בהיקף הגלריה באזורים בהן היא צמודה לקירות המבנה, כמובן אם הדבר מתאפשר מבחינה הנדסית.

תקנים והנדסה

האמרה המפורסמת אומרת “השטן נמצא בפרטים הקטנים” ובהחלט תקפה לתכנון, אישור, ייצור והתקנה של גלריה. כאשר אנו רוצים להקים גלריה בתוך מבנה קיים, יש לתכנן אותה בכפוף לחוקים, לתקנים ולדרישות בהן המבנה הקיים עומד הן מבחינת תקני התכנון והבנייה והן מבחינת דרישות הרשויות המקומיות. לעיתים, ובמיוחד במבני ציבור, יידרש משתמש הגלריה להמציא אישורים או להציג תכניות חתומות על ידי המהנדסים הרשויים הרלוונטיים. מתוך ריבוי בדרישות לתכנון מפורט לגלריה יחד עם דרישות הלקוח, תיאום בין כל הדרישות ותרגומן לתוכניות ולפרטים לביצוע יכול להפוך לנושא לא פשוט, על כן יש לוודא כי מתכנן הגלריה בקיא בדרישות ובתקנים, מרכז את הדרישות ומבצע את התאום תכנון הנכון. תכנון נכון של הגלריה בהתאם לכל הנאמר, הבלתי מצופה בזמן הביצוע קטן מאוד ומעניק אפשרות לביצוע על פי לוחות הזמנים והתקציב שנקבעו מראש. בנוסף לכך, כאשר ספק הגלריה מבצע את התכנון ההנדסי, הייצור והתקנת הגלריה, מאגד אצלו את כל השלבים תחת קורת גג אחת, ומספק את התוכניות החתומות, התאום תכנון הופך לפשוט בהרבה יותר ומביא ליכולת הצלחה גדולה יותר בהתאמת המוצר לשביעות רצונו של הלקוח.

לסיכום, ספק של גלריה איכותית לא רק ישתמש בחומרים הגולמים הטובים ביותר, אלא, גם ישתף את הלקוח ויציג בפניו את הגורמים המשפיעים, על מנת שהלקוח יוכל לקבל החלטה מושכלת ולעמוד בתקציב ובלוחות הזמנים אשר קבע מראש.

תפריט נגישות

התחל שיחה
צריך עזרה?
STB חדשנות בבניה -
נשמח לעזור בכל שאלה